Jak kot widzi świat?

Kot jaki jest, każdy widzi – można powiedzieć trawestując słynną definicję konia autorstwa Benedykta Chmielowskiego. Ale jak tenże zwierzak, tak popularny i lubiany, widzi otaczający go świat ? Odpowiedzi na to jakże nurtujące wielu miłośników futrzaków pytanie postarali się udzielić niezawodni w takich sytuacjach amerykańscy uczeni – Kerry Ketring oraz DJ Haeussler z uniwersytetu w Pensylwanii. Pomógł im w tym artysta często współpracujący z naukowcami z różnych dziedzin – Nicolay Lamm. Stworzył on, na bazie konsultacji z naukowcami, specjalne podwójne fotografie – górna pokazuje jak daną sytuację widzi człowiek, a dolna obrazuje to samo, ale w kocim „ujęciu”.

kotowidzenie1

 

Po pierwsze nasi futrzani przyjaciele obejmują swym wzrokiem większe pole widzenia – wynosi ono 200 stopni, a nasze zaledwie 180 stopni. Dlatego kot ma większą szansę zobaczyć nawet to, co się dzieje obok niego.

 

kotowidzenie2

Kolejna sprawa to peryferyjne widzenie czyli nieostry obraz, który jest widoczny tzw. kątem oka. U ludzi stanowi on 20 procent po każdej stronie, dla kotów ta wartość wynosi 30 procent.

 

kotowidzenie3

Także widzenie kolorów jest zupełnie inne u ludzi i kotów. Przede wszystkim koty nie widzą wszystkich barw, które są nam znane – bardzo słabo postrzegają kolor zielony, zaś czerwony całkiem dla nich nie istnieje. Pozostałe dostępne są w formie bardzo stonowanej i rozmazanej.

 

kotowidzenie4

O tym, jak doskonale koty widzą w ciemności, wiedzą nawet dzieci. W stosunku do ludzkiego wzroku działa on u kotów w słabym oświetleniu nawet do 8 razy lepiej! Jest to spowodowane inną budową kociej siatkówki – zawiera ona dużo więcej tzw. pręcików, ponadto źrenica ma charakterystyczny kształt elipsy. Taka budowa oka pozwala kotom lepiej reagować na szybkie ruchy, za to człowiek jest w stanie ujrzeć bardzo wolne ruchy, które dla zwierzaka są zupełnie niedostrzegalne.

 

kotowidzenie5

Ale w jednym na pewno dominujemy na kotami – widzimy dużo dalej. Koty nie widzą wyraźnie dalej niż na 6 metrów, ludzie, zależnie od jakości wzroku, nawet do 60 metrów. Nie jest to wcale dziwne patrząc na na nasze i kocie rozmiary ;-).

 

zdjęcia oraz informacje pochodzą z blogu Nicolaya Lamma – www.mydeals.com/blog

 

Tags:
0 udostępnień

Kot nie(na)żarty czyli syndrom Garfielda

Kot syberyjski

  1. Pingback: Kocie oczy | Kocham Koty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *